Brezilya
Sitio Sao Pedro
Sitio Sao Pedro’da Anaerobik Natürel olmasına rağmen sanki yıkanmış bir kahve gibi berrak ama iyi işlenmiş bir natürel gibi de tatlı ve fermantasyonunun olumlu taraflarını aldığı güzel meyvemsi tatlara sahip. Bu sebeple tadım masasında bu nitelikli kahveyi tadınca kesinlikle almalıyız demiştik.

Yöre:
Brezilya

Üretici:
Lourdes Fatima, Thiago Fatima

Çiftlik:
Sitio Sao Pedro

işlem:
Anaerobik Natürel

Varyete:
Mundo Novo

Hasat:
2021

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları: Vişne, kakao nibi, kuru üzüm

Tadım Puanı: 87

Brazilya Sitio Sao Pedro Kafefin Kültür

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Nordic Approach’tan ikinci ithalatımız için gelen numuneler arasında şu an seçkimizde bulunan bu kahvenin adını gördüğümüzde, almak aklımızda bile yoktu! Ta ki bu nitelikli kahveyi tadana kadar!

Brazilya Sitio Sao Pedro Kafefin Kültür

Gittikçe popülerleşen ve ulaşılabilir hale gelen deneysel fermantasyon ile işlenmiş kahveler bolca ilgi çekse de, bu kahvelerin arasından iyiyi bulmak gerçekten zor. İyi işlenmemiş deneysel kahvelerde çok yoğun fermente önde tatların fincan berraklığını bastırdığı tatsal durumlar olabiliyor. İyi işlenmiş deneysel kahvelerde ise tam tersi fincan berraklığı yüksek aynı zamanda kompleksitenin açığa çıktığı fincanlar elde edebiliyoruz.

Sitio Sao Pedro’da Anaerobik Natürel olmasına rağmen sanki yıkanmış bir kahve gibi berrak ama iyi işlenmiş bir natürel gibi de tatlı ve fermantasyonunun olumlu taraflarını aldığı güzel meyvemsi tatlara sahip. Bu sebeple tadım masasında bu nitelikli kahveyi tadınca kesinlikle almalıyız demiştik. 😊

Sitio Sao Pedro çiftliğinin üretimlerinin başı Lourdes Fatima olsa da bu spesifik üretim oğlu Thiago’nun fikir ve emeğinin önderliğinde çıkmış. Normal geniş çaplı üretimlerinde uzun fermantasyonlar denemez iken, özellikle ürettikleri Mundo Novo varyeteleri için Thiago Anaerobik Natürel fermantasyon üzerine çalışmış. Sonuç olarak Natürel kahvelerden daha kontrollü fermente edilmesi sebebiyle daha belirgin, berrak tatların olduğu Natürel işlem bitişi ile de klasik Natürel işlemlerin belirgin tatlılık özelliğini taşıyan bir kahve ortaya çıkmış.

Brazilya Sitio Sao Pedro Kafefin Kültür

Kahvenin İşleNmesi:

Brazilya Sitio Sao Pedro Kafefin Kültür
Brazilya Sitio Sao Pedro Kafefin Kültür

Olgunlaşmış kirazlar toplandıktan sonra Natürel(kurutma) bitirme işlemi öncesi, kontrollü fermantasyon için kurutma kutularında 72 saat fermente edilmiştir. Fermantasyon esnasında ekip, brix ve PH’ı ölçer ve sıcaklığı yakından takip etmiştir. Bu parti için sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkmamış olup, kirazdan ölçülen Brix 12 ve son PH 4 olmuştur. Fermantasyonu bitirmek için işlem sonunda kahveler yükseltilmiş yataklarda veranda içerisinde kurutulmuştur. 

Brezilya Sitio Sao Pedro kokuda vişne, sütlü çikolata, lezzette vişne, kakao nibi, kuru üzüm gibi notalar sunan oldukça dengeli damak yoruculuğu olmayan bir anaerobik natürel kahve.

Keyifli demlemeler!

Detaylı bilgi için: https://v-hub.vollers.com/store/listings/11218

Brasil Sitio Sao Pedro
V60 Brewing Recipe​