Brezilya
Sitio Sao Pedro
Seçkimizde daha önceden ağırladığıımız çiftliklerin ya da kooperatiflerin kahvelerini düzenli olarak ağırlamayı seviyoruz. Bu durum hem hasatlar arası farklılıkları hem de çiftçinin üretimini vizyonunu seneler içerisinde öğrenmemize, üretimle tüketim arasında bağ kurmamıza yarıyor.

Yöre:
Brezilya, Mantiqueria

Üretici:
Lourdes Fatima, Thiago Fatima

Çİftlik:
Sitio Sao Pedro{12000 Çiftçi}

işlem:
Uzatılmış Fermantasyon, Natürel

Varyete:
Kırmızı Catuai

Rakım:
1125 m

Hasat:
2022

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları:
Kuru üzüm, Kırmızı Üzüm, Şarapsı, Kakao Nibi

Tadım Puanı: 85,25

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Seçkimizde daha önceden ağırladığıımız çiftliklerin ya da kooperatiflerin kahvelerini düzenli olarak ağırlamayı seviyoruz. Bu durum hem hasatlar arası farklılıkları hem de çiftçinin üretimini vizyonunu seneler içerisinde öğrenmemize, üretimle tüketim arasında bağ kurmamıza yarıyor. Sitio Sao Pedro o kahvelerden birisi oldu bizim için! Geçtiğimiz yıl bu üreticinin kahvesini ağırladığımızda kahve kendine has bir düzenli kitle yarattı ve kısa sürede tükenmişti. Şimdi lezzet olarak geçen seneyi aratmayacak kalitede geri döndü!

Sitio Sao Pedro çiftliğinin üretimlerinin başı Lourdes Fatima olsa da bu spesifik üretim oğlu Thiago’nun fikir ve emeğinin önderliğinde çıkmış. Normal geniş çaplı üretimlerinde uzun fermantasyonlar denemez iken, özellikle ürettikleri Kırmızı Catuai varyeteleri için Thiago Uzatılmış Natürel fermantasyon üzerine çalışmış. Sonuç olarak Natürel kahvelerden daha kontrollü fermente edilmesi sebebiyle daha belirgin, kompleks lezzetlerin olduğu klasik Natürel işlemlerin belirgin tatlılık özelliğini taşıyan bir kahve ortaya çıkmış.

KAHVENİN
İŞLENMESİ:

Olgunlaşmış Kırmızı Catuai kirazları yükseltilmiş yataklar üzerinde, kontrollü ve uzun bir kuruma ve fermantasyon süresi geçirmesi için küpler içerisinde fermente edilir ve kurutulur. Fermantasyon süresince PH ve Brix düzenli olarak ölçülür. Fermantasyon sürecinde Brix 12, PH 4 ve ortam sıcaklığı 38 C’ın üzerine çıkmamıştır. Fermantasyonu bitirilen kirazlar istasyonda kabuklarından ayrıştırılarak paketlenir.

Yaklaşık bir sene sonra yeniden aramızda görmekten mutluluk duyduğumuz Brezilya Sitio Sao Pedro burunda kırmızı üzüm ve şarapsı notalara, damakta kuru üzüm, kırmızı üzüm, şarapsı ve kakao nibi gibi notalara sahip.

Afiyet olsun!