El Salvador
Tablon La Independencia
Seçkimizde ilk kez bu hasat sezonu için bir El Salvador bulundurmaktayız ve El Salvador’dan bu sezonun kazanan işlemi Natürel oldu! 😊

Yöre:
El Salvador, Santa Ana

Üretici:
Jose Antonio, Andres ve Jose JR Salaverria

Çiftlik/İstasyon:
San Francisco

İşlem:
Natural

Varyete:
Catuai, Bourbon

Rakım:
1400-1750 m m

Hasat:
2022

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Hafif şeftali, kuşburnu, yoğun siyah çay

Tadım Puanı: 86,3

El Salvador Tablon La Independencia

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Çok natürel hayranı biri olmasam bile bir senedir markamızı takip ediyorsanız eğer, gördüğünüz üzere seçkimizde mutlaka üç ila dört çeşit natürel bulundurmaktayız. 😊 Sebebi ise yıkanmış nitelikli kahveleri aratmayacak berrak, parlak natürelleri seçip, natürelci nitelikli kahve severlerle buluşturuyor olmak istememden kaynaklı. Seçkimizde ilk kez bu hasat sezonu için bir El Salvador bulundurmaktayız ve El Salvador’dan bu sezonun kazanan işlemi Natürel oldu! 😊 


Finca San Francisco, “tablonlara” bölünmüş 294 hektarlık büyük bir çiftlik. La Independencia ise bu büyük tarlanın içerisindeki farklı alanlara ayrılmış Tablon adını verdikleri tablonlardan bir tanesi. Çiftlikte bulunan diğer tablonlar ise; Tablon San Ramon, Tablon San Antonio, Tablon Las Ranas, Tablon La Independencia, Tablon El Pedregal, Tablon La Cabana, and Tablon Loma Linda.

José Antonio Salaverría’nın üretim felsefesi için → https://youtu.be/EDAIGZh_tEM

San Francisco tarlasını işleten üreticiler Jose Antonio ve oğulları Andres ve Jose çiftliğin 6. kuşak üreticileri.

Jose Antonio ve oğulları kendi üretimleri ve daha bir çok tarladan gelen kahvelerin hepsini kendi işleme istasyonları Las Cruces’de işlemektedir. 1990 yılında aldıkları Las Cruces İşleme İstasyonu sonrası o yıldan bu zamana kendilerini oldukça geliştirdiler. Başarılarının çoğu kahveye olan tutkularından kaynaklanmaktadır. 

Kahvenin İşleNmesi:

kafein kültür El Salvador Tablon La Independencia
kafein kültür El Salvador Tablon La Independencia

Olgunlaşmış kirazlar toplandıktan sonra Las Cruces istasyonlarında yükseltilmiş yataklarda, gölgelikler altında kurutulmaktadır. Bu sayede fermantasyon sırasında kontrol daha kolay sağlanmakta, sonuç olarak kahvede fermente tatların geri planda olduğu, temiz ve kompleks tatların ön planda olduğu kahveler elde edilmektedir.

Lezzet profili olarak aromada kırmızı üzüm, kurutulmuş kırmızı elma, lezzette hafif şeftali, kuşburnu, yoğun siyah çay gibi notalar sunan ilk El Salvador kahvemizi umuyoruz sizler de seveceksiniz.

Keyifli demlemeler!