Etiyopya
Dhilgee Danche #4
Yıkanmış Etiyopyalar açıldığımızdan bu yana hep imza kahvelerimizden olmuştur. Kelloo Haru ile başlayıp Duromina ile devam eden yıkanmış Etiyopya seçkimiz 2023 hasatıyla Dhilgee Danche ile devam ediyor!

Yöre:
Etiyopya, Gedeo, Gedeb

Üretici:
Danche İstasyonu ile Çalışan Üreticiler

Çiftlik/İstasyon:
Danche İstasyonu

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
Heirloom

Rakım:
2000 - 2300 m


Hasat:
2023

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Lavanta, Şeftali, Armut, Yeşil Çay


Tadım Puanı: 88

Etiyopya Dhilgee Danche #4

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Yıkanmış Etiyopyalar açıldığımızdan bu yana hep imza kahvelerimizden olmuştur. Kelloo Haru ile başlayıp Duromina ile devam eden yıkanmış Etiyopya seçkimiz 2023 hasatıyla Dhilgee Danche ile devam ediyor!
 
Nordic Approach Spring Cupping etkinliğine Kafein Kültür olarak davetliydik geçtiğimiz baharda. Bu etkinlikte kıtaya varmamış yeni hasat kahvelerin gönderi öncesi numunelerini seçmeye gitmiştik. Bu kahve de çıkacak diğer 2023 hasat Nordic Approach kahveleri gibi Spring Cupping etkinliğinde seçtim.

8a58fdec95ba8a925f0a5bd4d05ae3ca

Dhilgee Danche çoğu Etiyopya kahvesi gibi bir istasyon kahvesi. Yani işleme istasyonu olmayan çiftçilerin büyük bir istasyona hasatlarını götürüp sattığı ve kahvenin istasyon vizyonuyla çıktığı bir üretim.

Kahvenin ismi Dhilgee ve Danche isimlerinin birleşimi. Danche kahvenin üretildiği istasyonun ismi iken Dhilgee Oromo dilinde “kanlı kırmızı” anlamında kullanılıyor. Bu isim bu kahvelere Danche istasyonundan çıkmış genel olarak kırmızı meyveler, mor meyveler ve çiçeksi notalara sahip kahveleri temsilen veriliyor.

Dhilgee Danche de çoğu Etiyopya kahvesi gibi organik üretimdir. Bir Etiyopya kahvesinin organik olması ancak şaşırtıcı bir durum değildir. Ülkenin ekonomik koşulları sebebiyle çiftçiler organik tarım yolunu doğal olarak seçmişler ve bunun üzerine geliştirmeler yapmışlardır. Dhilgee Danche, Danche istasyonu ile çalışan 742 çiftçinin toplam üretimidir.

fc9a15581b6c3ad0571125b71d639f59

Kahvenin İşlenmesi:

25d9ac8aaebe19acb3ebc2050ee13680

Hasat zamanı olgunlaşmış kirazlar elle toplamaya ve daha sonra elle ayıklamaya tabi tutulur. Yıkama işlemi öncesinde ön fermantasyon için kirazın kabuk kısmı kabuk ayrıştırıcıda ayıklanır ve müsilaj tabakası üstünde olan çekirdekler fermantasyona bırakılır.

Kahve tanklarda su altında ortalama 72 saat fermentasyona tabi tutulur. Ancak 48 – 100 saat arası herhangi bir zaman dilimi norm dahilindedir. Kahve, kanallarda yeniden sınıflandırılır, böylece daha düşük kaliteli (daha düşük yoğunluklu) kirazlar yüzer. Daha yoğun, daha kaliteli çekirdeklerin daha yüksek dereceli partiler halinde ayrılmasına izin vererek çıkarılırlar.

Parşömen temiz suya batırılır ve yükseltilmiş yataklarda yaklaşık 8 – 20 gün kurutulur. Kahve, iklime, masa tipine ve kurutma aşamasına bağlı olarak 2-8 cm’lik katmanlar halinde yükseltilmiş yataklarda kurutulur.e