Etiyopya
Duromina Lot 9
Natürel kahve seçerken dahi natürellerin yıkanmış kahvelere benzer berraklıkta olmasına dikkat ederim hep. Artık natürellere bir mola vermek isteyen, yıkanmış kahve severleri çok memnun edecek, 2021 seçkimizde bulunan Etiyopya Kelloo Haru’yu tahtından edecek Etiyopya Duromina Lot #9 kahvesi ile karşınızdayız!

Yöre:
Duromina Lot 9

Üretici:
Etiyopya, Agaro, Quedamesa

Üretici:
Duromina Kooperatifi Üyeleri

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
74110, 74112

Rakım:
2000 m

Hasat:
2022

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Hafif limon, Şeftali, Yasemin, Limonlu Siyah Çay

Tadım Puanı: 87,3

Etiyopya Duromina Lot 9

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Seçkimizde her ne kadar oldukça çeşit natürel kahve de olsa, yıkanmış kahve taraftarı olduğum hem Kafein Kültür severler, hem beni takip edenlerce bilinen bir şey oldu artık. 😊 Kaldı ki natürel kahve seçerken dahi natürellerin yıkanmış kahvelere benzer berraklıkta olmasına dikkat ederim hep. Artık natürellere bir mola vermek isteyen, yıkanmış kahve severleri çok memnun edecek, 2021 seçkimizde bulunan Etiyopya Kelloo Haru’yu tahtından edecek Etiyopya Duromina Lot #9 kahvesi ile karşınızdayız!

Etiyopya Duromina Lot 9

Duromina Lot #9 alışıldığı üzere bir çok Etiyopya kahvesi gibi bir kooperatif kahvesi. Duromina kooperatifinin hasat sonrası işleme yaptığı toplamda 2 ayrı istasyonu mevcut. Bu iki ayrı istasyonla Duromina üyeleriyle bir çok ödüllü kahve üretmiş, çiftçiler ve işçilerine iyi bir gelir kaynağı sağlamıştır. Kooperatif istasyonlarına üyeleri dışında da hasat sonrası kahve kirazı alımı sağlasa da, üyeliği teşvik etmek amacıyla üyelerin kahvelerini işledikten ve o kahveler puanlandıktan sonra buna göre ayrı ek bir ödeme yapmaktadır. 

Duromina Lot #9’da hemen hemen bir çok Etiyopya kahvesi gibi organik bir kahve olmakla birlikte, kooperatifin maddi kuvveti sayesinde de organik olduğuna dair çeşitli sertifikasyonlar almıştır. Kahvenin sertifikasyonları Debio ve Organic EU’dur. Kelloo Haru stoklarımızda varken, oradaki kahvenin hikayesinde de bahsetmiştik. Etiyopya’lı üreticiler ülke genelinde ekonomik kısıtlılık sebepleriyle zorunda olarak organik tarım yapmakta, yine aynı ekonomik sebeplerle sertifikasyon parası bulamadıklarından, ürünlerinin organik ürün olduğuna dair kayıt alamamaktadır. Duromina bu anlamda kooperatif olarak uygulamalar konusunda oldukça kuvvetli olduğunu gösteriyor. 

Etiyopya Duromina Lot 9

Kahvenin İşleNmesi:

Etiyopya Duromina Lot 9
Etiyopya Duromina Lot 9

Kahve kirazları kooperatif üyeleri olan çiftçiler tarafından hasat edilir, daha sonra olgunlaşmamış ve olgunlaşmamış kirazlar işlenmek üzere yıkama istasyonuna teslim edilmeden önce elle ayıklanır. Sonrasında istasyonda, Penagos Eco Pulper ile kiraz kabuğunun ve müsilajın ciddi bir kısmı ayıklanır. Müsilaj mekanik olarak uzaklaştırıldıktan sonra yaklaşık 3-10 saat beton tanklarda temiz suya batırılır. Kahveler, kalan az miktarda müsilaj nedeniyle yıkama esnasında kısa bir fermantasyona uğrar. Beyaz veya sarı ballı kahveler de kurutma yataklarında fermantasyona devam eder. 6 saat boyunca gölge altında az kalan müsilaj kuruduğu gibi ayrıştırılır, 10 gün boyunca yükseltilmiş yataklarda gölgelik altında kahveler kontrollü bir şekilde kurumaya bırakılır.


Etiyopya Duromina Lot #9 kokuda hafif limon, şeftali, hafif siyah çay, lezzette de kokusuyla uyumlu bir şekilde hafif limon, şeftali, yasemin, limonlu siyah çay gibi notalarla umuyoruz beğeninizi kazanacaktır.

Keyifli demlemeler.