Honduras
caballero #5
Caballero ailesinin nitelikli kahveleri Türkiye’ye bugüne kadar pek fazla girmemiş olsa da bir çoğunuzun yarışmada kullandığım Gesha üretimlerinden dolayı bu aileye aşinalığı vardır...

Yöre:
Honduras, Marcala

Üretici:
Marysabel Caballero & Moises Herrera

Çiftlik/İstasyon:
Caballero Tarlaları

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
Catuai

Rakım:
1600 m

Hasat:
2020 Son Ayları/2021 ilk ayları

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Hafif Limon, Yasemin, Bitki Çayı

Tadım Puanı: 86,75

farms_caballero_1500x1001

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Caballero ailesinin nitelikli kahveleri Türkiye’ye bugüne kadar pek fazla girmemiş olsa da bir çoğunuzun yarışmada kullandığım Gesha üretimlerinden dolayı bu aileye aşinalığı vardır. Cup of Excellence birinciliği de almış bu ailenin birçok kaliteli çeşitli varyete üretimleri mevcut. Kendileriyle bağlantım olmasından, yıllardır onların üretimleriyle yarışmaktan gurur duyduğum, samimi çiftçilerdir kendileri. Bu sebeple iletişimimizin güçlü olduğu üreticilerden birinin kahvelerini seçkimizde bulundurmaktan onur duyuyorum.

Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz. (Video)

Bu seneki hasatlarından seçkimizde aynı varyete olsa da karakter olarak birbirinden karakter olarak çok farklı iki kahveleri yer alıyor. Bu sayfada konuşacağımız kahveleri Yıkanmış Catuai hasatları.

Eğer uluslararası nitelikli kahve kavuran markalarda bu ailenin kahvelerine denk geldiyseniz, fark etmişsinizdir, Caballero ismi ile çıkan kahvelerin yanında çeşitli çiftlik isimleri yazar. Bunun sebebi çoğunlukla Finca El Puente üretimleri ile nam salmış olsalar da aslen Marysabel ve Moises in genişçe bir bölgede birden çok çiftlikleri ve iyi donanımlı bir işlem istasyonları olmasından dolayı. Caballero kahvelerinde çiftlik ismi belirtilmeyen sadece Caballero yazan kahveler Caballero’ların çeşitli çiftliklerinden çıkan hasatlarının birleşiminden oluşan lotlar olmaktadır. Elimizdeki 5 numaralı lot da Caballeroların çiftliklerinden çıkan Catuai hasatı. 

Kahvenin İşleNmesi:

Çekirdekler kiraz kabuklarından ayrıştırıldıktan sonra, Penagos Aqua cihazı ile müsilajı ayrıştırılır. Kahvenin parşömenli hali 12 saat fermente edildikten sonra olgunlaşmışları olgunlaşmamışlardan ayırmak için kullanılan Afrika Yıkama Tekniği kullanılarak kahveler akan su içerisinde 12 saat boyunca yıkanır. İşlem sonunda kahveler verandada 11-20 gün arası kurutulur.

Yıkanmış kahvelerinin kalitesi konusunda Caballero ailesinin oldukça iyi namı olduğunu da belirtmek isterim.

Bu kahve ve dahilinde elimizdeki natural Catuai, Honduras’tan çıkan kaliteli Catuai üretimlerinin lezzet profili olarak ne denli farklı çıkacağının kanıtlarından birkaçı olarak sayabiliriz sanırım. 😊 Caballero #5 kahvemiz kokuda limon, hafif yasemin, lezzette hafif limon, yasemin, bitki çayı notaları ve hafif gövdesiyle hoşunuza gideceğine inandığım ve aynı zamanda sunmaktan onur duyduğum bir kahve.

Keyifli demlemeler!

 

*Kahvelerimizin filtre profilleri için en az 1,5-2 hafta gaz salınım süresi tavsiye ederiz.