Honduras
Caballero Bomba De Fruta #2
Caballero Bomba de Fruta, Caballero kahvesi olarak aldığımız altıncı lot ve üçüncü hasat. Bomba de Fruta Lot 2 geçen yılki kardeşi Lot 5’e göre benzer lezzet profilinde fiyat performans veliahtı!

Yöre:
Honduras, Marcala, Chinacla

Üretici:
Marysabel Caballero & Moises Herrera

Çiftlik/İstasyon:
Caballero Tarlaları

İşlem:
Uzatılmış Natürel

Varyete:
Catuai̇

Rakım:
1600 M

Hasat:
2023

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Yaban Mersini, Kakao, Kayısı

Tadım Puanı: 84

Honduras caballero bomba de fruta #2

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Kafein Kültür severler, bizden düzenli nitelikli kahve alıp demleyenler Caballero ailesiyle olan dostluğumuzu biliyordur artık sanıyorum. 😊 Caballero Bomba de Fruta, Caballero kahvesi olarak aldığımız altıncı lot ve üçüncü hasat. Bomba de Fruta Lot 2 geçen yılki kardeşi Lot 5’e göre benzer lezzet profilinde fiyat performans veliahtı!

Honduras caballero bomba de fruta #2
Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=NCzZ87jBCgc&t=807s
Caballero Bomba De Fruta Lot 5’in hikayesini okuyanlar hatırlayacaktır. Marysabel ve Moises’in aynı bölgede toplamda bir çok çiftliği bulunmakta. Ve bu çiftliklerden ayrı ayrı aldıkları hasatları çiftlik adıyla, tüm çiftliklerinden topladıkları hasatları ise Caballero adıyla satmaktalar. Bomba de Fruta ismi ise uzatılmış natürel işlem uyguladıkları lotlarına verdikleri isim.

Kahvenin
İşlenmesi:

Honduras caballero bomba de fruta #2

 Toplayıcılar olgunlaşmış kirazları topladıktan sonra kirazlar üzeri gölgeliklerle kapatılmış yükseltilmiş yataklar üzerinde kurutularak fermente edilmeye başlanır. Toplam fermantasyon süresi hasat dönemi hava koşullarına göre 20 ila 40 gün arasında sürer. Sonrasında kahveler fermente olmuş kabuk tabakasından ayrıştırılarak temizlenir ve çuvallara doldurulur.