Honduras
Caballero El Puente #1
Türkiye’de Caballero’ların Natürel kahvelerinin ne kadar çok sevildiğini bilsek de, yıkanmış üretimlerinin lezzet olarak yeri bir başka! Honduras Caballero El Puente lezzetsel anlamda, geçen yıl ki kardeşi Caballero Amazonas’la yakın profilde bir fiyat/performans kahvesi.

Yöre:
Honduras, Marcala, Chinacla

Üretici:
Marysabel Caballero & Moises Herrera

Çiftlik/İstasyon:
Caballero - Finca El Puente

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
Catuai̇

Rakım:
1650 M

Hasat:
2023

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Hafif Çikolata, Limonotu, Fındık

Tadım Puanı: 84,5

[000284]

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Kafein Kültür severler, bizden düzenli nitelikli kahve alıp demleyenler Caballero ailesiyle olan dostluğumuzu biliyordur artık sanıyorum. 😊 El Puente, Caballero kahvesi olarak aldığımız beşinci lot ve üçüncü hasat. El Puente çiftliğinin Gesha üretimiyle yıllarca yarıştığım için de Finca El Puente üretimlerinin hikayesi de ayrı önemli benim için. Türkiye’de Caballero’ların Natürel kahvelerinin ne kadar çok sevildiğini bilsek de, yıkanmış üretimlerinin lezzet olarak yeri bir başka! Honduras Caballero El Puente lezzetsel anlamda, geçen yıl ki kardeşi Caballero Amazonas’la yakın profilde bir fiyat/performans kahvesi.

Honduras caballero bomba de fruta #2
Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=NCzZ87jBCgc&t=807s

Caballero çiftlikleri içerisinde marka statüsünde bulunan çiftlikleri Finca El Puente’dir. Instagram isimleri olsun, öne çıkan kahvelerinin ağırlıklı olarak Finca El Puente hasatı olması olsun bu kavramın alt yapısını oluşturan pratikler. Moises ve Marysabel geçtiğimiz yıl bizi ziyarete geldiklerinde Moises’in de bahsettiği üzere artık çiftliklerin önemli bir kısmının ortak ismini marka olarak El Puente olarak da duyuracaklarını anlatmıştı. Bu markalaşmaya henüz tam anlamıyla geçmediler ancak ilerleyen hasatlarda önemli hasatların çoğunu El Puente adıyla görme ihtimalimiz yüksek.

Kahvenin
İşlenmesi:

Honduras caballero bomba de fruta #2

 Toplayıcılar olgunlaşmış kirazları topladıktan sonra kirazlar üzeri gölgeliklerle kapatılmış yükseltilmiş yataklar üzerinde kurutularak fermente edilmeye başlanır. Toplam fermantasyon süresi hasat dönemi hava koşullarına göre 20 ila 40 gün arasında sürer. Sonrasında kahveler fermente olmuş kabuk tabakasından ayrıştırılarak temizlenir ve çuvallara doldurulur.