Honduras
Caballero La Tanairi
Ve EVET! O bahsi geçen çok iyi, oldukça temiz ve oldukça berrak natural kahvelerden biri bizim seçkimizde ve bu nitelikli kahveyi sizlere sunmaktan dolayı çok mutluyuz! ...

Yöre:
Honduras, Marcala

Üretici:
Marysabel Caballero&Moises Herrera

Çiftlik/İstasyon:
Finca La Tanairi

İşlem:
Natürel

Varyete:
Catuai

Rakım:
1600 m


Hasat:
2020 son ayları/2021 ilk ayları


Tedarikçi:
Nordic Approach


Profil:
Filtre


Tadım Notları:
Nektarin, Çilek, Yaban Mersini

Tadım Puanı: 85

cd02eb5e93806f6af114daee70facbd9

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Caballero ailesinin kahveleri Türkiye’ye bugüne kadar pek fazla girmemiş olsa da bir çoğunuzun yarışmada kullandığım Gesha üretimlerinden dolayı bu aileye aşinalığı vardır. Cup of Excellence birinciliği de almış bu ailenin birçok kaliteli çeşitli varyete üretimleri mevcut. Kendileriyle bağlantım olmasından, yıllardır onların üretimleriyle yarışmaktan gurur duyduğum, samimi çiftçilerdir kendileri. Bu sebeple iletişimimizin güçlü olduğu üreticilerden birinin kahvelerini seçkimizde bulundurmaktan onur duyuyorum.

Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz. (Video)

Bu seneki hasatlarından seçkimizde aynı varyete olsa da karakter olarak birbirinden karakter olarak çok farklı iki kahveleri yer alıyor. Bu sayfada konuşacağımız kahveleri Yıkanmış Catuai hasatları.

Caballero üretimleri genellikle yıkanmış kahveleriyle küresel anlamda nam salmış olsa da Moises Herrera dört yıl önce natural yöntem için çalışmalara başlamıştı. Marysabel’le yaptığımız röportajda da Marysabel’in aktardığı üzere Moises’in kendisine natural çalışmalarına başlarken bir söylemi olmuş: ‘’Eğer bir gün natural işlenmiş kahve yaparsam çok iyi bir natural kahve üreteceğim, oldukça temiz, oldukça berrak bir natural!’’


Ve EVET! O bahsi geçen çok iyi, oldukça temiz ve oldukça berrak natural kahvelerden biri bizim seçkimizde ve bu nitelikli kahveyi sizlere sunmaktan dolayı çok mutluyuz!

Catuai varyeteleri genellikle hafif asiditeleriyle, tatlılıklarıyla bilinse de, bu Catuai Natural fermantasyon aşamasının kahveye neler katabildiğinin ve iyi işlenmiş Natural kahvelerin ne kadar temiz ve berrak olabileceğinin güzel örneklerinden bir tanesi. Moises, Natural işlem yapan birçok çiftliğe nazaran oldukça yeni olsa da bu Natural Catuai ile oldukça iyi bir şekilde kesinlikle kendisini kanıtlamış!

Kahvenin İşleNmesi:

 Toplayıcılar olgunlaşmış kirazları topladıktan sonra kirazlar üzeri gölgeliklerle kapatılmış yükseltilmiş yataklar üzerinde kurutularak fermente edilmeye başlanır. Toplam fermantasyon süresi hasat dönemi hava koşullarına göre 20 ila 40 gün arasında sürer. Sonrasında kahveler fermente olmuş kabuk tabakasından ayrıştırılarak temizlenir ve çuvallara doldurulur.

Bu kahvemiz kokuda nektarin ve yabanmersini, lezzette nektarin, çilek, yabanmersini tadım notları ve hafif orta arası gövdesiyle size keyifli bir deneyim yaşatacağına inanıyoruz. Henüz bu çiftçilerden direkt alım yapamasak bile dostluk bağımızın olduğu çiftçilerin üretimlerini sizlere sunuyor olmaktan da oldukça mutluyuz! Umarım sizler de beğeneceksiniz!

Keyifli demlemeler!

*Kahvelerimizin filtre profilleri için en az 1,5-2 hafta gaz salınım süresi tavsiye ederiz.

Honduras Caballero La Tanairi
V60 Demleme Reçetesi