350 Lira ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kafeler İçin Nitelikli Kahve Seçme Rehberi

Kafeler İçin Nitelikli Kahve Seçme Rehberi

Kafein Kültür Blog’da önceki yazılarımızda Niteliklikli Kahve’den, Nitelikli Kahve’de tazelik kavramından ve evde Nitelikli Kahve’yi iyi demleyebilmeniz için yapılması gerekenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda yeni açılacak veya hali hazırda açılmış olan kafeler için markalarına uygun Nitelikli Kahveleri seçmeyi ve kahve dükkanıyla bağ kuracak kahveleri tutundurma üzerine fikirlerimizi paylaşacağız.

Eğer yeni bir kahve dükkanı ya da kafe açacaksanız ve bu kafede Nitelikli Kahve servis etmek istiyorsanız karar vermeniz gereken ilk şey kafenizin amiral gemisi haline gelecek, kahve dükkanınızla bütünleşecek bir espresso kahvesi ve ana filtre kahvesi olacaktır. En çok tüketilecek iki baz ürün olduğu için akıllara ilk maliyeti düşürmek gelse de, Nitelikli Kahve servis etmek istiyorsanız lezzetiyle fiyatı dengeli olacak, kaliteli, kompleks ama fiyat performans dengesi yüksek bir kahve seçmeniz gerekecektir. Bu sayede kafenize özgü olacak iyi kalite bir kahve ile imza ürünlerinizi oluşturabileceksiniz. Kendi seçkimizde Brezilya Pink Star 2022-2023 hasatıyla, 82 tadım puanıyla ana espressoda ve ana filtrede önerdiğimiz ilk kahvemiz ve bu açıdan tam anlamıyla bir fiyat performans kahvesidir. Ana filtre için Brezilya Pink Star haricinde ayrıca Meksika Finca la Estanzuela kahvemiz de lezzetsel anlamında oldukça iyi bir seçenektir. 

Filtre Demleme Kahveler

Ana espresso ve filtreyi konuştuk, sırada manuel filtre demleme kısmı var. 😊

Manuel demlemeler konusunda, kurucularımızdan, baş kavurucumuz Orkun Üstel’in kahve demleme şampiyonlukları olması sebebiyle filtre kahve çeşitliliği anlamında ekstra hassasiyetle çalışıyoruz. Seçkimizde her hasat sezonu 3 üretici ile düzenli çalışırken, seçkinin geri kalanında da farklı tarlalardan çeşitli nitelikli kahveler topluyoruz. Bu sayede kahve dükkanları için demleme kahve çeşitliliğini ve lezzet zenginliğini en yüksek seviyede tutuyoruz.

kafenizde manuel filtre kahve demlemeleri için V60, Chemex, Aeropress vb ekipmanları kullanıyorsanız, sunacağınız lezzet çeşitliliğine göre kahveleri seçmeniz tavsiyemizdir. Eğer demleme barınızda ağırlıklı olarak meyvemsiliği yüksek kahveler düşünüyorsanız çeşitli yıkanmış ya da natürel Afrika kahveleri tercihiniz olabilir. Özellikle Etiyopya ve Kenya kahveleri hem natürel kahvelerde hem yıkanmış kahvelerde meyve profili en yüksek kahvelerdir. Ayrıca Güney Amerika ve Orta Amerika kahvelerinin üretimi olan egzotik varyeteler ve deneysel işlemler de meyvemsiliği ve kompleksitesi geniş bir seçki arıyorsanız tercihiniz olabilir.

Kahve dükkanınızda demleme seçkisi için ağırlıklı olarak tatlı, asiditesi hafif, gövdesi orta-yüksek arası kahveler arıyorsanız Güney Amerika’nın yıkanmış veya kısa natürel işlem görmüş varyeteleri seçkiniz için iyi bir tercih olacaktır.

Kahve Demleme konusunda seçkimizi görmeniz için:
https://www.kafeinkultur.com/kahvelerin-seruveni-2/