700 Lira ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kafeler İçin Nitelikli Kahve Seçme Rehberi

Kafeler İçin Nitelikli Kahve Seçme Rehberi

Kafeler için Nitelikli kahve konusundan önce Kafein Kültür Blog’daki yazılarımızda bahsettiklerimize göz atalım. Nitelikli Kahve’den, nitelikli kahvede tazelik kavramından, evde Nitelikli Kahve’yi iyi demleyebilmeniz için yapılması gerekenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda yeni açılacak veya hali hazırda açılmış olan kafelere değineceğiz. Markalarına uygun Nitelikli Kahveleri seçmeyi ve kahve dükkanıyla bağ kuracak kahveleri tutundurma üzerine fikirlerimizi paylaşacağız.

Eğer yeni kahve dükkanı açacaksanız ve kafede Nitelikli Kahve servis etmek istiyorsanız. Karar vermeniz gereken ilk şey; kafenizin amiral gemisi haline gelecek, kahve dükkanınızla bütünleşecek  espresso kahvesi ve ana filtre kahvesi olacaktır. En çok tüketilecek iki baz ürün olduğu için akıllara ilk maliyeti düşürmek gelebilir. Nitelikli Kahve servis etmek istiyorsanız kaliteli, kompleks ama fiyat performans dengesi yüksek kahve seçmeniz gerekecektir. Bu sayede kafenize özgü olacak iyi kalite bir kahve ile imza ürünlerinizi oluşturabileceksiniz. Kendi seçkimizde Brezilya Pink Star’ı sunuyoruz. 2022-2023 hasatıyla, 82 tadım puanıyla ana espressoda ve ana filtrede önerdiğimiz ilk kahvemiz. Bu açıdan tam anlamıyla bir fiyat performans kahvesidir. Ana filtrede Brezilya Pink Star haricinde Meksika Finca la Estanzuela kahvemiz de lezzetsel anlamda oldukça iyi bir seçenektir. 

Filtre Demleme Kahveler

Ana espresso ve filtreyi konuştuk, sırada manuel filtre demleme kısmı var. 😊

Baş kavurucumuz Orkun Üstel’in kahve demleme şampiyonlukları olması sebebiyle filtre kahve çeşitliliğini ekstra hassasiyetle çalışıyoruz. Seçkimizde her hasat sezonu üç üretici ile düzenli çalışıyoruz. Seçkinin geri kalanında farklı tarlalardan çeşitli nitelikli kahveler topluyoruz. Kahve dükkanları için demleme kahve çeşitliliğini ve lezzet zenginliğini en yüksek seviyede tutuyoruz.

Kafenizde manuel filtre kahve demlemeleri için V60, Chemex, Aeropress vb ekipmanları kullanıyorsanız, sunacağınız lezzet çeşitliliğine göre kahveleri seçmeniz tavsiyemizdir. Demleme barınızda meyvemsiliği yüksek kahveler düşünüyorsanız çeşitli yıkanmış veya natürel Afrika kahveleri tercihiniz olabilir. Özellikle Etiyopya ve Kenya kahveleri hem natürel kahvelerde hem yıkanmış kahvelerde meyve profili en yüksek kahvelerdir. Ayrıca Güney Amerika ve Orta Amerika kahvelerinin üretimi olan egzotik varyeteler ve deneysel işlemler de meyvemsiliği ve kompleksitesi tercihiniz olabilir.

Kahve dükkanınızda demleme seçkisi olarak tatlı, asiditesi hafif, gövdesi orta-yüksek arası kahveler arıyorsanız. Güney Amerika’nın yıkanmış veya kısa natürel işlem görmüş varyeteleri seçkiniz için iyi bir tercih olacaktır.

Kahve Demleme konusunda seçkimizi görmeniz için:
https://www.kafeinkultur.com/kahvelerin-seruveni-2/

https://www.youtube.com/watch?v=YxGi4S3TN-Y&t=1s&ab_channel=Orkun%C3%9Cstel