Meksika
Mixteca
Tadım masamızda hem lezzet profiliyle hem fiyat performans düzeyiyle açık ara birinci Meksika Mixteca çıktı! Şimdi bu keyifli kahvenin hikayesine bir bakış atalım beraber!

Yöre:
Oaxaca, San Maria Yucuhiti, Mixteca

Üretici:
Galguera Gomez ile çalışan çiftçiler

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
Bourbon, Mundo Novo, Typica

Rakım:
1,000 - 1,700 m

Hasat:
2021 - 2022

Tedarikçi:
Sucafına specıalty

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
karamel, hafif portakal, papatya çayı

Tadım Puanı: 81

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Geçtiğimiz dönem oldukça iyi bir fiyat performans kahvesi olan ve sevilen Meksika Finca La Estanzuela’dan sonra hedefimiz yine fiyat performans düzeyi iyi olacak bir Meksika bulmaktı. Bu sebeple benzer puan düzeyinde, benzer profillerde Meksika bulma çalışmalarına başladık. Tadım masamızda hem lezzet profiliyle hem fiyat performans düzeyiyle açık ara birinci Meksika Mixteca çıktı! Şimdi bu keyifli kahvenin hikayesine bir bakış atalım beraber!

mexico-mixteca-1

Meksika Mixteca, Oaxaca’daki San Maria Yucuhiti’de, bölgede 1 ila 5 hektar arasında organik nitelikli kahve tarımı yapan küçük çiftçiler tarafından üretiliyor. Çiftçiler organik sertifika uygulamaları, toprak koruma ve orman koruma uygulamaları için ihracatçı Galguera Gomez ile birlikte çalışıyor. Galguera Gomez, nitelikli kahveler tedarik etmek için Meksika’nın Oaxaca kentindeki çiftçilerle birlikte çalışan bir tarım ihracat şirketi. Bu aile şirketi şu anda ailenin üçüncü kuşağı tarafından işletilmekte. Şirketlerinde operasyonel olarak çiftçileri sürdürülebilir tarım, toprağı ve suyu koruma, mevcut ormanlar gibi doğal kaynakları koruma yöntemleri konusunda eğitimlerle desteklemeye odaklanıyorlar.

Meksika Mixteca’yı üreten çiftlikler, Sierra Madre del Sur ve Sierra Madre de Oaxaca’nın yamaçlarında yer almakta. Nitelikli Kahve gelişimi için önemli role sahip olan gölgelik ortamı bu üreticiler iyi bir şekilde sağlıyorlar. Bölgedeki çiftçilerin üretim alanları genel olarak doğal ormanlarda gölge örtüsü altında bulunuyor. Ormanlardaki gölge ağaçlarının çoğu meşe, çam, dişbudak, selvi ve sedir türlerinde olup ortamın teruarı için fayda sağlamaktalar. Üreticiler nitelikli kahve üretimlerinde organik üretim için gübre ve kompost gibi doğal gübreleme tekniklerini kullanmaktalar.

mexico-mixteca-2

Fermantasyon
ve İşlem:

Organik olarak üretilen Kahve Kirazları, nitelikli kahve statüsüne girebilmesinin ön koşulu olarak özenle seçilir, aynı gün çiftliklerde işlenir. Kahve Kirazları kabukları ayrıştırılıktan sonra ortamın durumuna göre 30 ila 40 saat suda fermente edilir. Fermentasyonun ardından parşömen temiz suda yıkanır ve kuruması için teraslara serilir. Çiftçiler eşit kurumayı sağlamak için kahve çekirdeklerini düzenli olarak yatakta ters yüz ederler. Fermantasyon sonrası kuruma işlemi ortamın durumuna göre 5 ila 8 gün sürer.

Meksika Mixteca burunda karamel, tatlı bisküvi, papatya notalarının, damakta karamel, hafif portakal ve papatya çayı notalarının olduğu Meksika Finca La Estanzuela’nın fiyat performans konusunda tahtını alan yeni kahvemiz. Biz bu nitelikli kahvenin lezzetsel anlamda fiyatına göre performansını çok sevdik, umuyoruz sizler de seveceksiniz!

Keyifli demlemeler!