700 Lira ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Nitelikli Kahve için Tazelik Kavramı

Nitelikli Kahve için Tazelik Kavramı

Kafein Kültür Blog’da bir önceki yazıda Nitelikli Kahveden bahsetmiştik. Bu yazıda ise Nitelikli Kahve kavramı ile ürünün üretimi ve tüketimi konusunda ciddi bir önem kazanan ve bir noktada da belli bir oranda yanlış anlaşılan Nitelikli Kahve için tazelik kavramının üzerine deneyimlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşacağız. 

Kafein Kültür Nitelikli Kahve için Tazelik Kavramı

Kahvede Tazelik Nitelikli Kahve için Neden Önemli? 

Nitelikli kahvenin üretilme deneyimleri ve kavram olarak terminolojiye girmesiyle beraber üretimde detayın ve uzmanlığın, şeffaflığın önem kazandığını bir önceki yazıda anlatmıştık. Bu kadar detay aslında tek bir amaca hizmet etmekte, o amaç lezzet! Kahve özellikle nitelikli kahve öncesindeki tüketimi ağırlıklı olarak kafein amacıyla tüketilmekteydi. Nitelikli kahve ile beraber tüketim amacı olarak kafein amacının yanına lezzet amacı da eklenmişti. Lezzetin ortaya çıkması için bir çok parametre bir uyum içerisinde olmak zorundadır, bu parametrelerden birisi de tazeliktir. Kahvenin tazeliği ürünün kavrulduktan sonra belirli bir periyot içerisinde tüketilmesini ifade eder. Bu periyot içerisinde kahvenin içerisinde bulunan uçucu koku molekülleri ve kahvenin organik kimyasal kompozisyonu lezzet verebileceği en iyi halde bulunurlar. Bu süreç kahveden kahveye, kavrulma profilinden profiline göre değişiklik göstermektedir.

Kafein Kültür Nitelikli Kahve için Tazelik Kavramı

Genellemeye alırsak bu tazelik süreci kahve kavrulduktan itibaren saklama koşuluna da göre 1 ila 2 ay arasında değişebilmektedir. Yine belirtelim kahveden kahveye göre bu süreç değişmektedir. Ayrıca tazeliği etkileyen en önemli faktörlerden birisi de saklama koşullarıdır. Konu kahvede tazelik olunca işin içerisine bir parametre daha mevcut. O da gaz salınımı diye adlandırdığımız kahvenin dinlenme süresidir. Kahve kavrulduktan sonra bünyesinde ciddi miktarda karbondioksit barındırmaktadır. İngilizcede ‘’Degassing’’ adıyla adlandırılan kahvenin gaz salınım sürecinde bu karbondioksitin belli bir miktarda atılması beklenir. Aksi halde yeteri kadar dinlenmemiş çok taze kahve de karbondioksit kaynaklı olumsuz tatlar verebilmektedir. Kısaca bayat kahve iyi olmadığı gibi çok taze kahve de iyi değildir, kahvelerin kavurucuların önerdiği periyotlarda dinlendirilmesi gerekmektedir.

Kafein Kültür olarak kahvelerimiz için espressoda en az 2 hafta, filtrelerimiz için en az 1,5 hafta dinlendirilmesini tavsiye etmekteyiz.

Keyifli demlemeler!

Kafein Kültür Nitelikli Kahve için Tazelik Kavramı