700 Lira ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Nitelikli Kahve nedir?

Nitelikli Kahve nedir?

Nitelikli Kahve, özellikle 3. Dalga kahvecilerin Türkiye’de yaygınlaşmasıyla yıllar önce kahve severlerin hayatına hızlıca bir giriş yaptı . Türkiye’ye girmesinin üzerinden geçen 10 küsür yıl sonrasında bile hala yepyeni, hala birşeyler öğrendiğimiz Nitelikli Kahve kavramına beraber bir bakış atalım!

Nitelikli Kahve nedir? Kafein Kültür

Kısaca tanımına değinelim. Nitelikli Kahve değerlendirme için Q Arabica Grader’lar tarafından tadılır. Tadım sonunda 80 puan ve üzerinde tadım puanı alabilmiş kahveler nitelikli kahve sayılır. Aynı zamanda bu değerlendirmeden belirli bir kusur aralığında geçer not almış kahvenin sınıflandırılmasıdır.

Nitelikli Kahve nedir? Kafein Kültür

Peki sadece bu teknik tanımlama Nitelikli Kahveyi tanımlamak, anlamlandırmak için yeterli midir? Bizce hayır yeterli değildir. 😊

Küresel anlamda ciddi bir üretim tüketim ilişkisi içerisinde yer alan bir çok paydaş var. Bu paydaşları anmadan, o paydaşların üretimine mercek tutmadan nitelikli kahvenin kültürünü anlamlandırabilmemiz, yaşamsallaştırabilmemiz zor diyebilirim.

Nitelikli sınıfına girebilmiş her kahvenin öncelikli olarak tarım sürecini şeffaf bir şekilde ürünün sitesinde, blogunda ya da etiketinde görebilmemiz gerekmektedir. Bu sayede bu kahvenin üreticisinden, varyetesine, rakımından, bölge teruar özelliklerine kadar lezzete yansımasını anlamlandırabiliriz. Ve sırasıyla kavrulmasından, demlenmesine ve servis edilmesine kadar özel bir ilgi gereklidir. Kahvenin kendisine özel kavurma profili olmalı, kendisine özel bir demlenme reçetesi olmalı. Bu üretim zinciri kahve meyvesinin taşıdığı tüm özellikleri saygı değer bir şekilde yansıtmalıdır. Ve evet meyve dedim, kahve aslında bir meyvedir ve tükettiğimiz o meyvenin çekirdek kısmıdır! 😊

Kafein Kültür olarak seçkimizde Nordic Approach ve Sucafina Specialty markalarının seçkilerinden seçtiğimiz nitelikli kahveleri sizlerle buluşturmaktayız. Bu seçkide bulundurduğumuz kahvelerin tüm üretim bilgilerini, paket künye etiketi, site bilgileri ve videolarla zenginleştirilmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

 

Kafein Kültür Kahvelerini incelemek ve satın almak için;

https://www.kafeinkultur.com/urun-kategori/nitelikli-kahveler/

https://www.youtube.com/watch?v=YxGi4S3TN-Y&ab_channel=Orkun%C3%9Cstel