350 Lira ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Nitelikli Kahve nedir?

Nitelikli Kahve nedir?

Özellikle 3. Dalga kahvecilerin Türkiye’de yaygınlaşmasıyla yıllar önce kahve severlerin hayatına hızlıca bir giriş yaptı Nitelikli Kahve. Türkiye’ye girmesinin üzerinden geçen 10 küsür yıl sonrasında bile hala yepyeni, hala birşeyler öğrendiğimiz Nitelikli Kahve kavramına beraber bir bakış atalım!

Nitelikli Kahve nedir? Kafein Kültür

Kısaca tanımına değinirsek, Nitelikli Kahve Coffee Quality Institute tarafından gerekli eğitimleri görmüş ve sınavları geçmiş Q Arabica Grader’lar (Kalite Sınıflandırıcısıları) tarafından 80 puan ve üzerinde tadım puanı alabilmiş, belirli bir gramaj aralığında belirli bir kusur oranından geçer not almış kahvenin küresel kahve pazarı için sınıflandırılmasıdır.

Nitelikli Kahve nedir? Kafein Kültür

Peki sadece bu teknik tanımlama Nitelikli Kahveyi tanımlamak, anlamlandırmak için yeterli midir? Bizce hayır yeterli değildir. 😊

Nitelikli Kahve dediğimiz zaman küresel anlamda ciddi bir üretim tüketim ilişkisi içerisinde yer alan bir çok paydaş var ve bu paydaşları anmadan, o paydaşların üretimine mercek tutmadan nitelikli kahvenin kültürünü anlamlandırabilmemiz, yaşamsallaştırabilmemiz zor diyebilirim.

Nitelikli sınıfına girebilmiş her kahvenin öncelikli olarak tarım sürecini şeffaf bir şekilde ürünün sitesinde, blogunda ya da etiketinde görebilmemiz gerekmektedir. Bu sayede bu kahvenin üreticisinden, varyetesine, rakımından, bölge teruar özelliklerine kadar lezzete yansımasını anlamlandırabiliriz. Ve sırasıyla nitelikli kahve kavrulmasından, demlenmesine ve servis edilmesine kadar özel bir ilgi gereklidir. Kahvenin kendisine özel kavurma profili olmalı, kendisine özel bir demlenme reçetesi olmalı, bu üretim zinciri kahve meyvesinin taşıdığı tüm özellikleri saygı değer bir şekilde yansıtmalıdır. Ve evet meyve dedim, kahve aslında bir meyvedir ve tükettiğimiz o meyvenin çekirdek kısmıdır! 😊

Kafein Kültür olarak seçkimizde Nordic Approach ve Sucafina Specialty markalarının seçkilerinden seçtiğimiz nitelikli kahveleri sizlerle buluşturmaktayız. Bu seçkide bulundurduğumuz kahvelerin tüm üretim bilgilerini, paket künye etiketi, site bilgileri ve videolarla zenginleştirilmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

O zaman, Nitelikli Kahve dünyasına hoşgeldiniz!

Nitelikli Kahve nedir? Kafein Kültür