Burundi
Rama
Açıldığımızdan bu yana nitelikli kahve seçkimizde ilk kez bir Burundi kahvesine yer veriyoruz! Ve bu kahveyi sizlere sunmaktan oldukça heyecanlıyız. Nedeni ise bu kahve sadece bir lezzet ürünü değil! Aynı zamanda kadınların ülkelerinde hak adaleti arayışı içerisinde bir eylemlerinin ve birlikteliklerinin bir ürünü!

Yöre:
Burundi, Ngozi

Üretici/Çiftlik:
Rama Kadınlar Derneği (120 üzerinde kadın üretici)

İşlem:
Natürel

Varyete:
kırmızı burbon

Rakım:
1660-1700 m

Hasat:
2022-2023

Tedarikçi:
Sucafına specıalty

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
kayısı, kırmızı erik, beyaz üzüm, hafif kırmızı elma


Tadım Puanı: 86

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Açıldığımızdan bu yana nitelikli kahve seçkimizde ilk kez bir Burundi kahvesine yer veriyoruz! Ve bu kahveyi sizlere sunmaktan oldukça heyecanlıyız. Nedeni ise bu kahve sadece bir lezzet ürünü değil! Aynı zamanda kadınların ülkelerinde hak adaleti arayışı içerisinde bir eylemlerinin ve birlikteliklerinin bir ürünü!

USAID visiting the RAMA group

Burundi’deki ataerkil düzeni sert bir şekilde koruyan, kadınlara miras hakkında arazi sahibi olmasını işlevsel olarak engelleyen yasalar sebebiyle bu düzene karşı politik mücadele veren bir topluluğun üretimi Burundi Rama kahvemiz.

Marie – Annonciate öncülüğünde örgütlenen kadınlar, politik mücadelelerini hem mecliste lobi faaliyetleriyle, eylemleriyle sürdürürken bir yandan üretim yapıp kazanç sağlamak için de yasalardaki açıkları kendi lehlerine çevirmeye çalışarak tarım için arazi arayışına girmişler. Yasalar kadınlara belirli çerçevelerde önlerine hep engel koysa da, arazi ve hak konusunda Kahawatu Vakfının desteği ve Burundi’deki yıkama istasyonlarını denetleyen Greenco şirketinden destek alarak üretime başlamışlar. Bu nitelikli kahvenin hikayesi üretim konusunda kadınların devrimiyle başlıyor diyebiliriz böylece. 

Rama Kadın Derneği geçim sağlayacak tarım arazilerine kavuştuktan sonra, tarım anlamında çeşitli eğitimler ve destekler alarak kendilerini geliştirdiler. İlk mahsullerinden önce eğitimleriyle beraber tarım arazisini hazırlamak için iki yıl hazırlık yaptılar. Sağlıklı ağaçlar yetiştirebilmeyi araştırmak ve geliştirmek için de fidanlık kurdular. Tüm bunların sonunda ilk mahsüllerini 2017’de aldılar.

Rama üyeleri, kahve kirazlarını seçip elle toplayarak Mubuga yıkama istasyonuna teslim ederler. Böylece tüm süreç boyunca kahvenin izlenebilirliği korunarak kalite güvencesi sağlanmış olur.

P1050153

Fermantasyon
ve İşlem:

Kahveler, kontrollü bir şekilde yıkama istasyonlarında işlenmekte ve kalite kontrolü amacıyla ilk olarak küçük tanklarda yüzdürülür. Bu şekilde yüksek kaliteli kirazlarla hasarlı, olgunlaşmamış veya fazla olgunlaşmış kirazlar ayrıştırılmış olur. Ardından kahve kirazları kurutma istasyonlarına taşınır ve 3-4 hafta boyunca yavaş yavaş kontrollü bir şekilde kurutulmaktadır. Kalite kontrolleriyle tekrar gözden kaçmış olabilecek hasarlı veya kusurlu olan kirazları ayrıştırır. Mubuga istasyonu, kurutma işleminin yalnızca en kaliteli kirazların tamamlanmasını sağlama konusunda oldukça titiz çalışmalar yürütmektedir. Bu nedenle bu süreçte kahve kirazlarını, yağmurlu dönemlerde günün en sıcak vaktinde ve geceleri muşambalarla kaplayarak korunmalarını sağlamaktadır.

Kahve kirazları kurutulup, kabuklarından ayrıştırıldıktan sonra paketlenerek depoda stoklanır. Greenco’nun uzman ekibi, laboratuvarda her partiyi (istasyona, güne ve kaliteye göre ayrılmış olan) değerlendirir. Kahvelere ait istasyon, gün ve kalite bilgileri izlenebilirlik için tüm süreç boyunca korunmaktadır.

Kokuda hafif vişne, kırmızı üzüm, yaban mersini , notalarına, lezzette kayısı, kırmızı erik, beyaz üzüm ve hafif kırmızı elma notalarına sahip ilk Burundi nitelikli kahvemiz olan Rama, sadece lezzetsel anlamda değil hikaye olarak da çok güçlü ve iyi bir mücadele sürecinin en güzel sonucu. Bu kahveyi hem hikayesiyle hem lezzetiyle sizlere sunmaktan büyük gurur duyuyor, Burundi’deki kadın mücadelesine Türkiye’den destek selamı gönderiyoruz!

Keyifli demlemeler!