Etiyopya
Diima Bensa Bombe Kelada #5
Kafein Kültür Etiyopya’ları diyince akla hep yıkanmış Etiyopya’lar gelse de, artık o yıkanmış Etiyopya’lara rakip bir natürel var! Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #3!

Yöre:
Etiyopya, Nensebo

Üretici:
Kelada İstasyonı ile Çalışan Çiftçiler

Çiftlik/İstasyon:
Kelada İstasyonu

İşlem:
Natürel

Varyete:
Heirloom

Rakım:
1900-2100 m

Hasat:
2023

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Orman Meyveleri, Hafif Çikolata, Şeftali, Yasemin Çayı

Tadım Puanı: 87

Agtron: 107,5

Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #5

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Kafein Kültür Etiyopya’ları diyince akla hep yıkanmış Etiyopya’lar gelse de, artık o yıkanmış Etiyopya’lara rakip bir natürel var! Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #3! 

Dünya genelinde natürel kahvelerin ne denli sevildiğini biliyorum ve görüyorum. Bu noktada benim şahsi zevkime göre yıkanmış kahveler daha ön planda olsa da, natürel severleri unutmayarak seçkimizde çeşitli natürel Nitelikli Kahve bulundurmaya özen gösteriyorum. Bu natürel kahveleri de seçerken ince eleyip sık dokuyorum tabi ki! 😊 Natürel Nitelikli Kahveler için aradığım lezzet özellikleri yıkanmış nitelikli kahvelerdeki gibi berrak, temiz ve dengeli damak hissiyatı.

Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #5

Nordic Approach Spring Cupping etkinliğine Kafein Kültür olarak davetliydik baharda. Bu kahve de çıkacak diğer 2023 hasat Nordic Approach kahveleri gibi Spring Cupping etkinliğinde seçildi. Bombe Kelada da Etiyopya seansı içerisinde tam aradığım lezzet özelliklerine sahip “o” Natürel kahve oldu!

Kelada Yıkama İstasyonu, Nensebo Woreda’nın kalbinde yer alan ve toplamda 500 çiftçi ile çalışan bir istasyon. İstasyon ile çalışan çiftçiler ailelerinden bölgelerinde yadigar kalan tanımlı varyeteler dahil yabani sınıflandırılmamış (Heirloom) varyeteleri de yetiştirmektedirler.

İstasyonla çalışan çiftçilerin ürettikleri kahve kirazları aile üyeleri tarafından hasat edilir, ardından işlenmek üzere yıkama istasyonuna teslim edilmeden önce olgunlaşmamış ve fazla olgunlaşmış kirazlar ayıklanmak üzere elle ayıklanır. İyi bir şekilde hasat edilmiş kirazlar işlenmek üzere istasyona getirilir.

Fermantasyon
ve İşlem:

Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #5
Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #5

Natürel işlem için toplanan kirazlar natürellerde görmeye alışık olmadığımız yüzdürme metoduyla iyi olgunlaşmış kirazlarla, olgunlaşmamışlar ayrıştırılır. Ayrıştırma sonrası olgunlaşmış olanlar fermantasyon ve kurutma için yükseltilmiş yataklara serilir.

Sıcaklıklar genellikle düşük olduğundan fermantasyon yüksek rakımlarda daha yavaştır.

Natürel işlemlerin fermantasyon süreci verimli ilerlemesi için kurutmanın ilk günlerinde yatak üzerine belirli yüksekliklerde katmanlarla örtüler yerleştirilir.

Kirazlar ilk günlerde yaklaşık 3-4 cm civarında nispeten ince bir örtü üzerinde kurutulur. Birkaç gün sonra katmanları 6-10 cm’ye kadar arttırırlar. Kirazların yoğun güneş ışığından korunması için günün en sıcak saatlerinde kahvelerin üzeri kapatılır, ardından geceleri nemden korunması için üzeri kapatılır.

Bu aynı zamanda kahvenin dinlenmesi ve kurutmanın daha homojen hale gelmesi nedeniyle kalitenin artmasına da yardımcı olur. Bu rakımlarda doğalların kurutulması 20 güne kadar sürebilmektedir.

Kafein Kültür’ün Nitelikli Kahve seçkisinde ağırlamaktan büyük keyif duyduğumuz Bombe Kelada kokuda kurutulmuş meyveler ve çiçeksi notalarıyla, lezzette orman meyveleri, hafif çikolata, şeftali, yasemin çayı gibi notalarıyla Natürel severlerin favori Etiyopya’sı olmaya aday! Aynı zamanda yıkanmış kahve severlerin de hoşuna gidecek kadar temiz ve berrak bir Natürel!

Afiyetler!

Etiyopya Diima Bensa Bombe Kelada #5