Ruanda
Gitesi #5
Özellikle Afrika kahvelerini çeşitlendirmek de önceliğimizdi. Bu sebeple tadım masamızda numunelerde Tanzanya’dan Uganda’ya, Burundi’den Ruanda’ya kadar bir çok Afrika kahvesi vardı.

Yöre:
Ruanda, Karongi, Gitesi

Üretici:
Gitesi İstasyonu ile çalışan üreticiler

Çiftlik/İstasyon:
Gitesi İstasyonu

işlem:
Yıkanmış

Varyete:
Kırmızı Burbon

Rakım:
1750-1800 m

Hasat:
2022

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları:
Kurutulmuş meyveler, şeftali, siyah çay

Tadım Puanı: 86,25

9bebc24a262b71d409e40e83848b0b54

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Sene ortasında stok yenilemek için yeni ithalat çalışmasına başladığımızdaki ana hedefimiz seçkimizde daha önce ağırlamadığımız yeni yöre kahvelerine yer açmaktı. Özellikle Afrika kahvelerini çeşitlendirmek de önceliğimizdi. Bu sebeple tadım masamızda numunelerde Tanzanya’dan Uganda’ya, Burundi’den Ruanda’ya kadar bir çok Afrika kahvesi vardı. Ruanda Gitesi masada mis gibi meyvemsiliği ile diğer Afrika kahvelerinin arasından sıyrılmıştı. 😊


1b06960f98bc0c95e151059128f5b198

Gitesi İstasyonu, baba ve oğul olan Alexis ve Aime Gahizi’nin sahibi olduğu ve işlettiği özel bir yıkama istasyonu. Bu istasyonla Nordic Approach çok uzun süredir çalışmaktadır. İstasyon 2005 yılında inşa edilmiş ve 2006 yılında kahve işlemeye başlamıştır, Ruanda’nın Batı Eyaletindeki Gitesi sektöründe yer almaktadır. Aile ilk yıllarda yıkama istasyonunu çalışır durumda tutmakta zorlandı ve bunu karlı bir iş haline getirmek için çok mücadele etti. Sonunda 2010’da kâr etmeyi başardılar ve o zamandan beri sürdürülebilir bir şirket kurdular.

Alexis aslen Gitesi’nin bulunduğu Karongi Mahallesi’ndendir ve ailesi nesillerdir bu bölgede kahve yetiştirmektedir. Bundan dolayı Gitesi’nin yerel topluluktaki çiftçilerle çok güçlü ilişkileri var ve  Gitesi İstasyonuna kiraz götüren 1.800’ün üzerinde kahve çiftçisi var. Getirilen kirazların kalitesinin artması için Gitesi performansa dayalı bir ikramiye sistemi başlattı. Bu sistem sayesinde istasyona getirilen kirazların her hasat dönemi kalitesi giderek arttı.

Kahvenin İŞLENMESİ

Kahvenin İşlenmesi:

Her hasat dönemi Gitesi İstasyonu ile çalışan çiftçiler ürettikleri kirazların olgunlaşmışlarını ve kalitelilerini toplayarak, işlenmek üzere istasyona getirirler. Ruanda’da iklim nispeten serin olması fermantasyonun daha kontrollü yürütülmesine kolaylık sağlar. Kahve fermantasyon için tanka alınmadan önce kabuklarından ve müsilajın yüzde 70’inden arındırılır. Kahve daha sonra 10-12 saat kuru fermente edilir. Fermantasyonu bitirmek için parşömen tasnif edilerek kanallarda yıkanır, yoğunluklarına göre ikiye ayrılır ve tanklarda 16 saat temiz su altında bekletilir.

Kurutma için başlangıçta gölgelikteki ön kurutma masalarına alınır ve burada parşömen hala ıslakken, bu noktada kusurları görmek çok daha kolay olduğu için elle ayıklama yapılır. Parşömen Afrika kurutma yataklarında 15 güne kadar kurutulur ve bu süre zarfında kahve günün en sıcak saatlerinde, gece ve yağmur yağdığında gölgelik ile kapatılır.