El Salvador
El Martillo #2
Kenya kahvelerinin o meşhur yüksek, keskin asiditesine sebeplerinden birisi olan SL-28 varyetesi El Salvador teruarında dizginlenmiş, dengelenmişti. Varyetenin de teruarla güzel uyumunu gördükten sonra bu kahvenin yeni seçkide olmasına karar verdim.

Yöre:
El Salvador, Santa Ana, Apaneca Ilamatepeque

Üretici:
Jose Antonio Salaverria ve Çocukları

Çiftlik/İstasyon:
El Martillo

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
SL-28

Rakım:
1660-1700 m

Hasat:
2023

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil:
Filtre

Tadım Notları:
Kırmızı Üzüm, Kırmızı Elma, Hafif Armut, Bergamotlu Siyah Çay


Tadım Puanı: 86,5

Agtron: 92

El Salvador El Martillo #2

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Yarım senelik bir aradan sonra yeni bir El Salvador kahvesi bizimle! Üstelik bu sefer El Salvador için egzotik varyete sayılabilecek SL-28 hasatı ile. Nordic Approach Spring Cupping etkniliğinde seçtiğim kahveler arasında bu El Salvador, tadraken varyetesini bilmediğim halde dikkatimi çekmişti. Çünkü kahvenin asidite kalitesi, damak hissiyatının tatlı temiz oldukça dengeli duruşunu başarılı bulmuştum. Varyetesini ise kahveyi seçtikten sonra öğrendim ve deneyimimi o zaman anladım. Kenya kahvelerinin o meşhur yüksek, keskin asiditesine sebeplerinden birisi olan SL-28 varyetesi El Salvador teruarında dizginlenmiş, dengelenmişti. Varyetenin de teruarla güzel uyumunu gördükten sonra bu kahvenin yeni seçkide olmasına karar verdim.

El Salvador El Martillo #2

El Martillo, Salaverria ailesine ait, Jasal İşleme İstasyonundaki ayrılan tarla bloklarından bir tanesi. El Martillo’nun ölçeği orta büyüklüktedir Jasal istasyonundaki tüm zamanların en sevilen çiftliklerinden biridir. Genel olarak yetiştirilen çeşitler, Burbon ve San Francisco Hibridi’dir. San Francisco Hibridi Cüce Burbon, Pacas ve eski Burbon Elit’in yerel bir melezidir. Bununla beraber çeşitli Kenya türleri gibi bölgeye egzotik kalan varyeteler de küçük ölçekte yetiştirilmektedir.

2011 yılında Nordic Approach Salaverria ailesiyle kalite programına başladığında bunun bir sonucu olarak Salaverria’lar da ciddi anlamda parti ayrımına başladılar. Devamında daha verimli rakımda, kalite potansiyeli ve iyi yetiştirme koşullarına sahip birkaç küçük çiftlik ve bloğu ayırmaya başladılar. Bu sayede deniz seviyesinden 1400 ila 1750 metre yüksekte bulunan çiftliklerden Nordic Approach kahve satın alabilmeye başladı. Bu rakımın üzerinde kahve yetiştirmenin çok zor olduğu El Salvador’da bu (1400-1750 m.), iyi bir rakım olarak kabul ediliyor. Salaverria’lar araziyi çiftliklere ve bloklara (tablonlar) göre ayırmanın yanı sıra, işleme yöntemlerini kaliteli yürütebilmek için çalışmaya başlamışlar. Kurutma yöntemlerinin yanı sıra fermantasyon ve ıslatma yoluyla farklı ve katma değerli bir ürün hazırlamak için süreçler deneyerek kaliteyi optimize etmeye başlamışlar.

El Salvador El Martillo #2

Fermantasyon
ve İşlem:

El Salvador El Martillo #2
El Salvador El Martillo #2

Kahve kirazlarının en olgunlaşmışları ayıklayıcı işçiler tarafından toplanır. Toplanan kirazlar, kabukları ayrıştırıldıktan sonra fermantasyon için tanklarda ıslatılarak on saat boyunca suda bekletilir. Kısa süren fermantasyon işlemi sonrasında müsilaj tabakası havuzlarda yıkanarak temizlenir. Kahveler daha sonra 15 güne kadar verandada iklimsel duruma göre güneşte veya gölgede kurutma yataklarında kurutulur.

El Salvador El Martillo kokuda tatlı kuşburnu, kırmızı erik notalarıyla, lezzette kırmızı üzüm, kırmızı elma, hafif armut, bergamotlu siyah çay gibi notalarıyla, dengeli ve tatlı damak yapısıyla hem Kenya denememiş olanlara bir ara geçiş kahvesi hem de Kenya gibi yüksek asiditeli kahve severlerinde uğrama durağı olacak bir kahve!

Afiyetler!