Peru
Cedros #1
Hem klasik natürel severleri memnun edeceğine inandığımız, hem de lezzetsel anlamda bizim anlayışımızla da uyuştuğu için Peru Cedros’u seçkimizde ağırlamaktan keyif duyuyorum!

Yöre:
Peru, Jaen, San Ignacio

Üretici:
Cedros Kooperatifi ile çalışan üreticiler

Çiftlik/İstasyon:
Cedros Kooperatifi

işlem:
Natürel

Varyete:
Catimor, Caturra

Rakım:
1550 - 2020 m

Hasat:
2022

Tedarikçi:
Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları:
Frambuaz, Şarapsı, Olgunlaşmamış Turunçgil

Tadım Puanı: 86,25

137930cbf3b6bf98bf49b19a6ddaf154

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Seçkimizdeki ilk Peru kahvesi! Hem de bir natürel! Seçkimizi yenilemek için yaptığımız tadımlarda yeni kahve yöreleri arayışındaydık. Nordic Approach numunelerinin olduğu masada ilk kez deneyeceğimiz çeşitli yörelerden kahveler arasında bu Natürel Peru diğer Peru kahvelerine göre açık ara farkla parlamıştı. Hem klasik natürel severleri memnun edeceğine inandığımız, hem de lezzetsel anlamda bizim anlayışımızla da uyuştuğu için Peru Cedros’u seçkimizde ağırlamaktan keyif duyuyorum!

Cedros Kooperatifi Nordic Approach’un henüz bir sene kadar önce çalışmaya başladığı küçük bir kooperatif. Cedros Kooperatifi kurulduklarından bu yana ortak üretimlerinde harman varyetelerden, mikro lot üretimlere kadar çeşitli kalitede nitelikli kahve üretimi yapıyor. Cedros üyelerinin geneli 1-3 hektar çiftliklere sahip çiftçilerden oluşuyor. Üyelerin genelinin üretimleri ağırlıklı olarak Caturra, Catuai, Pache, Bourbon üzerinedir. Cedros kooperatifi üyelerinin tamamı kahvelerini organik olarak üretmektedir.

Kahvenin İŞLENMESİ


Kahveler, bölgedeki 1550-2020 metre rakımdaki her biri 1-3 hektarlık çiftliklerin küçük teslimatlarından oluşur. Hemen her üyenin çiftliğinde işleme istasyon bulunmaktadır. Bundan dolayı alışıldık kooperatif sistemindeki tek yıkama istasyonuna kirazların toplanması yerine çiftçiler kendi kahvelerini aynı reçetelerle kendileri işleyip kooperatife getirmektedir.  Kahvelerin ön fermantasyon süresi normalde 15-48 saat arasındadır. Kuruma havaya bağlı olarak 12-25 gün sürer.

Nordic Approach, partilerin karışımının uygun olması, farklı aromalara sahip olması ve kahvelerin genelinin yüksek kaliteye sahip olması için kooperatif üretimlerini düzenli olarak denetlemektedir.

Seçkimizde ilk kez yer alan Peru kahvemiz, Cedros aromada frambuaz, siyah çay, hafif şeftali, lezzette frambuaz, şarapsı ve fazla olgunlaşmış turunçgil notalarına sahip.

Afiyet olsun!