Meksika
Finca La Estanzuela
Çok uzun önce Tim Wendelboe’nun seçkisindeki bir Meksika kahvesini içtiğimden bu yana 2022 seçim tadımı harici hiç Meksika kahvesi içmemiştim. Bu sebeple tadım masasında Meksika kahveleri olduğuna ayrıca heyecanlıydım...

Yöre:
Meksika, Veracruz, Coatepec

Üretici:
Juan Martinez

Çiftlik:
La Estanzuela

İşlem:
Yıkanmış

Varyete:
Sarchimor

Rakım:
1100 m


Hasat:
2022


Tedarikçi:
Nordic Approach


Profil:
Filtre


Tadım Notları:
Kurutulmuş Portakal, Karamel, Papatya Çayı

Tadım Puanı: 84

Meksika Finca La Estanzuela

Kavurucunun Notları:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

2022-2023 sezonu için nitelikli kahve seçkimize katılmış kahvelerden biri de Meksika Finca La Estanzuela. Çok uzun önce Tim Wendelboe’nun seçkisindeki bir Meksika kahvesini içtiğimden bu yana 2022 seçim tadımı harici hiç Meksika kahvesi içmemiştim. Bu sebeple tadım masasında Meksika kahveleri olduğuna ayrıca heyecanlıydım çünkü tadım süresince her hangi bir olumlu ya da olumsuz ön yargıya kapılmayacaktım. Nitekim bu kahve olumsuz bir ön yargıyla dahi tatmış olsaydım da seçkimizde kesinlikle yer alacak bir kahve olurdu! Sebebi ise performansta tam olarak tadım puanını karşılayan, fiyatta ise performansına göre çok iyi bir konumlanmaya sahip oluşu oldu.

Meksika Finca La Estanzuela

2018’de Martinez ailesi, toprağın doğal verimliliğini canlandırmak amacıyla çiftliği yenilemeye başladı. Toprağı beslemek için organik gübreler ve kompost kullanmaya başladılar ve Kahve Yaprağı Pası hastalığı (CLR) direncine sahip çeşitler ekmeye başladılar. Bu parti, Villa Sarchi (doğal bir Bourbon melezi) ile Timor arasındaki bir çaprazlamanın sonucu olan CLR’ye dayanıklı bir çeşit olan Sarchimor’dan oluşuyor.

Kahvenin İşleNmesi:

Meksika Finca La Estanzuela
Meksika Finca La Estanzuela

Kahve, işçiler tarafından özenle seçilir ve çiftlikte işlenir. Toplanan kirazlar kabuklarından ayrıştırıldıktan sonra fermantasyon için tanklara yerleştirilir. Fermantasyonun ardından kahve temiz suda yıkanır ve mekanik kurutucularda 70 saat kurutulur. Parşömenli kahve, kooperatif kuru değirmenine taşınmadan önce 60 gün boyunca çiftlikte dinlendirilir.

Meksika Finca La Estanzuela burunda yeşil çay, karamel notaları, damakta kuru portakal, karamel, papatya çayı notaları barındıran Pink Star’dan sonra ikinci fiyat performans kahvemiz.

Keyifle tüketiniz! 😊